Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Expozici skla na Zámku Pardubice si v sobotu prohlédnete s kurátorem

Expozice České sklářské tvorby je jednou ze tří stálých expozic, které si ještě mohou návštěvníci prohlédnout na Zámku Pardubice, kde právě začala dvouletá rekonstrukce. Příběhy skryté za jednotlivými skleněnými exponáty poznají na komentované prohlídce kurátora expozice, historika umění Ivo Křena. Ta se koná v sobotu 26. ledna od 14 hodin. Expozice skla bude letos uzavřena. Nová se už ale chystá, otevře se příští rok v jižním křídle zámeckého paláce.

„V expozici na pardubickém zámku naleznou návštěvníci významná díla těch nejlepších českých sklářských výtvarníků, kteří patří i mezi světovou špičku oboru. Kolekce skla je nejkvalitnějším souborem exponátů v rámci uměleckoprůmyslových sbírek Východočeského muzea. Prohlídka expozice jako by byla příběhem o proměnách historických podob českého skla od 15. do počátku 20. století,“ zve kurátor Ivo Křen a pokračuje: „Příběh řemeslného oboru, který se v našich zemích stal až jakýmsi svébytným projevem génia loci, dostal ve 20. století zcela novou podobu. Byl jí směr tzv. ateliérového skla, originálních děl ze skla, kterými naši umělci ohromili svět a stali se průkopníky nových technologií i výtvarných koncepcí.

Expozice je zhodnocením více než padesáti let trvajícího úsilí o shromáždění sbírky českého historického a zvláště tzv. ateliérového skla, majícího charakter originálního uměleckého díla, plastiky či objektu. Dnes sbírka schraňuje více než 5000 exponátů, z toho na 1800 kusů autorských prací a designu od více než stovky autorů – českých umělců – sklářů. Rezervace prohlídky je možná na e-mailu bekera@vcm.cz nebo na telefonním čísle 607 034 110.