Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Divadelní festival Pernštejnlove startuje na pardubickém zámku příští týden

V úterý vypukne na pardubickém zámku sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Renesanční kulisy přivítají od 26. do 30. července deset představení v hlavním programu, které doprovodí pět koncertů, představení pro děti a půlnoční divadlo. Festival zahájí Hřeben Bruce Willise v podání Divadla Tramtarie. Tahák festivalu, představení Skečmen s Romanem Zachem už je vyprodané.

Hrát se bude na velkém nádvoří, na zámeckých valech v šapitó a v parkánu. Začínáme úsměvnou autorskou komedií o tom, že všichni máme nějaký mindrák. Hřeben Bruce Willise přiveze oblíbené Divadlo Tramtarie, které na festivalu zahraje už potřetí,“ zve Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival se spolkem NaEx pořádá.

„Herec, komik, klaun, moderátor v jedné osobě – Filip Teller rozjede ve středu svou hudební stand up comedy show Možná, že to znáte...,“ představuje další představení dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová. „Pardubické Divadlo Exil ve středu uvede svou novinku – tragikomedii Útulek. Jejím autorem a režisérem je herec Východočeského divadla Jan Musil Přejmenovaný,“ dodává Fikejzová Prouzová.

Celý Shakespeare za dvě hodiny

Ve čtvrtek publikum pobaví Skečmen. Komedie o chlapíkovi, kterému jednoho dne řekli, že ztratil humor, je One Man Show herce Romana Zacha. Západočeské divadlo Cheb ve čtvrtek přiveze svůj hit Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách.

Divadlo Žumpa z Nučic nabídne v pátek cenami ověnčenou inscenaci Přiznání. Základem je prostý, leč originální nápad: použít daňové doklady jako klíč k vyprávění životního příběhu. Pražské Divadlo D21 míří na Pernštejnlove s hrou autora a režiséra Davida Drábka Rain Woman. Parafráze slavného amerického filmu Rain Man je na programu v pátek.

Pohádka i Rande naslepo

Jako každý rok si přijdou na své i děti. Tentokrát se mohou těšit na interaktivní inscenaci Za pohádkou kolem světa. V premiéře ji v sobotu dopoledne uvede pardubické Týbrďo divadlo! Ani letos nebude chybět Rande naslepo, tedy představení, kdy diváci netuší, kdo bude hrát a jaký žánr.

Festival v sobotu uzavře muzikál Adéla ještě nevečeřela – na jevišti se objeví populární masožravka, kterou přiveze pražské divadlo Hrobeso.

Doprovodný program nabídne teepee i pardubické šansony

Návštěvníci Pernštejnlove se mohou těšit na bohatý doprovodný program, který bude přístupný zdarma. Vždy po skončení divadla na hlavní scéně (kolem 22:30) začne v parkánu koncert. „Velkým lákadlem bude hned úvodní úterní koncert dreampopové kapely teepee, která patří mezi naše největší hudební naděje. Jejich křehká a přesto velmi chytlavá hudba bude pravým balzámem pro uši,“ podotýká dramaturg doprovodného programu Tomáš Klement. „Pravidelně se snažíme zvát místní skupiny a jsme rádi, že jsme se letos dohodli s šansonovým kvartetem Chanson trio Coucou v čele s charismatickou zpěvačkou Radkou Rubešovou. Osobně se hodně těším na páteční koncert osobitého hudebníka Davida Pomahače, který prošel skvělými kapelami Kieslowski nebo Houpací koně. Na našem festivalu představí nové a kritikou velmi ceněné album Neviditelný,“ upozorňuje Klement.

Festival dále pozval písničkářku Janu Kozubkovou a weird popové duo Něco Něco. Parkán by se měl během letošního ročníku proměnit na oddechovou zónu. Její součástí bude i stánek s občerstvením. To bude tentokrát zajišťovat Barona Café, zámecká kavárna vyhlášená vynikající kávou.

Školní výlet a půlnoční představení

A další lahůdky z doprovodného programu? Festivalovou trvalkou se pomalu stává Václav Bartoš, který se i letos na Pernštejnlove představí se svým Školním výletem. Legrácka, která každoročně baví návštěvníky hradeckého „Divadelňáku“, má letos své místo každý den kolem 20:30.

Tradičním bonbónkem na závěr je sobotní půlnoční představení. Tentokrát to bude konverzační groteska s hudebně-pohybovými výstupy Na políčku, kterou zahraje soubor talentovaných herců a čerstvých absolventů DAMU Ductus Deferens.

Kompletní program festivalu Pernštejnlove 2022 je k dispozici na webu www.pernstejnlove.cz. Předprodej probíhá v síti SMS ticket a v Infocentru Pardubice, vstupenky je možné koupit i na místě před jednotlivými představeními.

Festival se koná pod záštitou senátorky Miluše Horské, náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a náměstka primátora města Pardubic Jana Mazucha. Podpořili jej především Statutární město Pardubice, Pardubický kraj, Eurovia, Placla.cz a Elektrárny Opatovice.

Fotografie ke stažení zde: https://bit.ly/3ubVnIa

YouTube: https://youtu.be/mvjumMx2bh8

https://youtu.be/kR-zHeC1oHM

Roman Zach: Skečmen je zvláštní disciplína!

Se Skečmenem přijedete na letní open air festival Pernštejnlove. Máte rád prázdninová hraní? Není to spíš pro zlost přerušit divadelní prázdniny?

Já mám obecně open airy a hraní v plenérech rád. Léto mám spojené s výlety a moc se mi nechce hrát v kamenných divadlech. To mi během těch letních pařáků přijde nepatřičné. Skečmen je navíc typ představení, které vybízí k tomu, aby si divák na představení vzal drink, udělal si pohodu. Často se stává, že lidi si během představení chodí objednávat, Takže, ano, letní hraní mám moc rád.

Jestli to chápu správně, vy to letní hraní vždy spojíte s výletem…

Přesně tak. Počkejte, jak my to máme….

Den před Pernštejnlove hrajete ve Velkých Losinách.

Aha, takže to vyšlo pěkně na houby (smích). Je to dálka. Takže po hraní ve Velkých Losinách tam zůstaneme a projdeme si to tam. A pak si uděláme výlet do Pardubic. Když je to blíž, je to lepší. Ale to nevadí, uděláme si to hezké. S tím souvisí i to, že něco jiného je hrát v partě a něco jiného je hrát sám, což je právě případ Skečmena.

Já jsem se na tu hru hrozně moc těšil a týden před premiérou jsem zjistil, že nebudu moct nikomu nadávat, že to kazí. Maximálně sobě. A pak mi ještě došly další věci, jako že budu jezdit na zájezdy sám a všechny rekvizity si budu tahat sám. A pak po představení budu sám v depresi odjíždět, když to třeba úplně nedopadne dobře. Je škoda, že ty zážitky nemůžu s někým sdílet. Taky se stává, že když to nějakou dobu nehraju, mám tendenci si před představením zopakovat text. Ale pak někam přijedu, je tam spoustu vjemů, lidi se chtějí přátelit, ale vy působíte jako autista (nic proti nim), který nechce komunikovat a je nepříjemný. Je to takový sociologický průzkum sebe sama. Tahle hra je prostě zvláštní disciplína.

Skečmen je monodrama, dá se během představení opřít o diváky? Improvizujete s nimi?

Autorem té hry Luboš Balák. Oba máme stejně staré děti a zjistili jsme, že máme podobné styčné body našich životů a krizí. Takže jsme to během zkoušení doplňovali i o moje zážitky. Jednou jsem to hrál na open airu a v publiku byly i moje děti a žena. A diváci za ní po představení chodili, jestli jí nevadí, že o ní takhle mluvím. Jenže to je postava Skečmena, to nejsem já! Vyprávím zážitky z nějakých životů a k tomu ty diváky potřebuji. Během představení se jich na některé věci ptám. Potřebuji slyšet jejich reakce, jejich názory. Povídám si s nimi a podle jejich reakcí děj posouvám dál. Není to mrtvé divadlo!

Vy jste i do představení vybíral hudbu.

Už přes dvacet let dělám scénickou hudbu pro divadlo, televizi i film. Takže bylo nasnadě, abych to poskládal i tady. Tentokrát jsem nekomponoval novou hudbu, ale vybral jsem něco, co už bylo hotové, ale nikde jsem to nepoužil. Původně jsme to chtěli mít čisté, bez hudby. Ale nakonec jsme zjistili, že si to scénické vyjádření zaslouží. Aby to nebyl stand-up, vyprávění Romana Zacha, ale aby to byla divadelní hra o Skečmenovi, nějaké třetí postavy. Takže jsme nakonec sáhli po mé hudbě. Bylo to rychle a zadarmo (smích). Nechtěl jsem se s nějakým hudebním skladatelem dohadovat, zvlášť když je to taková osobní hra, ve které hraju sám.

Náš festival se odehrává na pardubickém Zámku. Východočeské divadlo jste navštívil několikrát, naposledy letos na Grandfestivalu smíchu. Ale co pardubický zámek. Byl jste u nás někdy?

Nebyl. Bude to premiéra. Těším se na výlet.

Takže léto Romana Zacha bude výletní.

Ano, pracovně-výletní. Nebo, výletně-pracovní v tomhle případě. Těším se!

Skečman, Roman Zach