Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Divadelní festival Pernštejn(l)ove se vydařil po všech stránkách

Pět dní divadla a koncertů, spokojení diváci i herci a navrch krásné počasí – tak lze shrnout letošní divadelní open air festival Pernštejn(l)ove, který v sobotu 3. srpna skončil. V mnoha ohledech zlomový ročník navštívily dvě tisícovky diváků.

„To je dvakrát tolik, než když jsme s festivalem začínali. Tři představení byla vyprodána už před zahájením festivalu, rychle se prodaly i permanentky. Plno bylo také poté na doprovodném programu v parkánu. Ze zámku lidé odcházeli až po půlnoci,“ sdělil Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival pořádá společně se sdružením naEx. „Festival se vydařil po všech stránkách. Je jasné, že na zámek patří a lidem se líbí,“ dodal Libánek.

„Největší odměnou je, když za vámi chodí spokojené publikum a chválí vás. Někteří jsou s námi od začátku Pernštejn(l)ove, jiní nás objevili letos náhodou,“ doplnil jeden z organizátorů akce Tomáš Klement.

Letošní dramaturgie byla pestrá a na vysoké úrovni. Zatímco v rytířských sálech se odehrály komorní inscenace, na hlavním jevišti na nádvoří zámku dostalo prostor autorské, tradiční i studentské divadlo. S velkým ohlasem se například setkala úprava shakespearovské komedie Sen noci svatojánské v podání studentů DAMU. V programu se objevily i dvě profesionální produkce.

„Hrálo se nám opravdu dobře. Máte tu skvělé publikum a vůbec celé prostředí zámku má nádhernou atmosféru,“ uvedla herečka Dáša Zázvůrková po představení Můžem i s mužem, které bylo beznadějně vyprodané. Autorský kabaret Můžem i s mužem je na dva roky dopředu zajednaný. Organizátorům pardubického open airu na zámku se ho podařilo získat díky herečce Vandě Hybnerové, která na festivalu byla loni a ráda se sem vrátila.

„Netušila jsme, že máte v Pardubicích takový skvost,“ obdivovala pardubický zámek českolipská herečka Vlaďka Zborníková. Diváci ji za její výkon v inscenaci Tanga pro Ježíška odměnili potleskem ve stoje.

„Bylo to bezva. Příjemná atmosféra, zázemí i podmínky k hraní,“ chválila Radka Stupková, která po představení Kdy to bylo naposledy zůstala se svým kolegou Janem Szymikem i na doprovodný program. Oba se výborně bavili. Navíc Jan Szymik svou hereckou kariéru začínal právě v Pardubicích a na festivalu Pernštejnlove se na chvíli setkal se svou tehdejší hereckou kolegyní Lídou Vláškovou.

V této chvíli se chystá jubilejní 5. ročník Pernštejn(l)ove. Nabídne nový hrací prostor místo rytířských sálů, které budou v rekonstrukci. „Soubory, které už u nás byly, se k nám rádi vrací. Během letošního ročníku se mi objevilo v e-mailu několik nabídek, že by si u nás divadla chtěla zahrát. Mohlo by to svádět k tomu, aby byl festival ještě větší, ale my chceme zachovat současnou příjemnou komorní formu,“ vysvětlila dramaturgyně Kateřina Fikejzová Prouzová. Příští ročník už má pevné datum – bude se konat 28. července až 1. srpna 2020.

Divadelní festival se uskutečnil za finanční podpory Města Pardubice, Eurovia, a. s., EOP Opatovice, a. s., Prodin, a. s., a Pernštejn Media, a. s. Záštity nad festivalem se ujali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch.