Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Divadelní festival Pernštejnlove se blíží. Dorazí i Kateřina Macháčková, která slibuje: „Budete se smát i plakat.“

Už za dva týdny vypukne na pardubickém zámku osmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Vstupenky v předprodeji rychle mizí a některá představení budou brzy vyprodaná. Hlavními lákadly divadelního open airu jsou letos komediální thriller Umění vraždy v podání Indigo Company, hvězdné monodrama Show Dr. Ruth s Kateřinou Macháčkovou nebo Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie. Festival se letos koná v termínu 25. až 29. července a znovu v nádherném prostředí renesančního zámku.

POHODA NA ZÁMKU

K létu patří slunce, dobrá nálada a zábava. To vše najdou i návštěvníci divadelního festivalu Pernštejnlove, který se letos koná už poosmé. „Je to tradiční akce, která Pardubicím a našemu zámku sluší. Diváci na Pernštejnlove najdou divadelní hry o lásce a vášních. Samozřejmostí je i bohatý doprovodný program, který zahrnuje koncerty a rodinná představení,“ upozorňuje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival pořádá společně se spolkem NaEx. „Na festivalu vždy panuje přátelská atmosféra, máme věrné a pozorné publikum. Řada návštěvníků je s námi od prvního ročníku a každoročně se vrací,“ těší Libánka.

DORAZÍ VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDY

Festival si za ta léta získal nejen velmi početné obecenstvo, ale také skvělé renomé u divadelních souborů. „Divadla se nám samy ozývají, že by na naší akci chtěla hrát. To je třeba příklad souboru Ductus Deferens, který se u nás před časem představil na hlavní scéně s komedií Cestopissing. Vloni se k nám vrátili s půlnoční konverzační groteskou Na políčku. A dorazí i letos a to s námořnickou Czenglish komedií Drým džurny,“ podotýká dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová. „Soubor Ductus Deferens tvoří talentovaní herci, vesměs čerství absolventi DAMU. Přesto se většina z nich etablovala na profesionálních scénách. Petr Kult hraje ve Švandově divadle i Klicperově divadle, Petr Matyáš Cibulka je v angažmá v Divadle na Vinohradech a Josefa Trojana zase můžeme znát z úspěšného filmu Šarlatán,“ připomíná dramaturgyně. Ductus Deferens i letos budou hrát na samotný závěr festivalu v sobotu od půlnoci a opět je na jejich představení vstup zdarma.

NÁVRAT MACHÁČKOVÉ DO PARDUBIC

Jedním z hlavních lákadel Pernštejnlove 2023 bude strhující monodrama Show Dr. Ruth. Pražské Divadlo v Řeznické s ním do Pardubic vyšle herečku Kateřinu Macháčkovou. „Já tady v této hře hraji Židovku, která přežila holocaust a pak se v Americe stala vyhlášenou sexuální koučkou,“ prozrazuje Macháčková. „Nejtěžší pro mě bylo otevřeně mluvit o sexu, jsem prudérní. Každopádně ta hraje i samotná moje role je celou dobu na pomezí pláče a smíchu,“ dodává Macháčková, která se do Pardubic těší. „Bude to poprvé, kdy s touto hrou vyjedeme mimo domovskou scénu v Řeznické. Pardubice znám a mám je ráda. Kdysi jsem v divadle zkoušela jednu hru o Casanovovi s Milanem Sandhausem, ale bohužel Milan už byl hodně nemocný a představení se nakonec zrušilo,“ vzpomíná Macháčková.

V PARKÁNU ZAHRAJE JAMES HARRIES

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. „Letos jsme pozvali třeba písničkáře Jamese Harriese, který má novou deskou Hiraeth. Do Pardubic přijíždí hned první festivalový den. V dalších dnech se představí talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová s kontrabasistou Janou Vébrovou, písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem a pražská jazzpunková skupina Sísa nebo Libuna,“ prozrazuje dramaturg doprovodného programu Tomáš Klement. „V parkánu si můžete dát drink nebo něco malého k snědku a užít si koncerty pod hvězdami. A co je hlavní, i letos máme doprovodný program zdarma,“ usmívá se Klement.

Vstupenky na Pernštejnlove 2023 jsou v prodeji přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová. Festival podpořila řada firem a organizací, zejména Statutární město Pardubice, Pardubický kraj, Eurovia, Elektrárny Opatovice či Nadace Život umělce.