Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Advent na zámku vykouzlí pestrý program pro malé i velké

Jedinečnou sérii adventních akcí připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Příchod Vánoc na Zámku Pardubice ohlásí výstava perníkových forem, stezka pro děti, Mikulášská obchůzka, jarmark, dílny i speciální prohlídky. Už od listopadu láká na zámeckých valech instalace Světla vyprávějí. Spoustu hravého poznání nabídne také velká výstava Zahraj si Pardubice.

Srdce ze dřeva

Adventní program 1. prosince zahájí malá výstava nádherných vyřezávaných forem na tlačený perník nazvaná Srdce ze dřeva. Přístupná je v otvírací době zdarma v pokladně zámku. „Díky vystaveným formám z muzejní sbírky si můžete udělat obrázek, jaké různorodé motivy perníků se dříve vyráběly – nejen zvířata, srdce nebo Mikuláš, ale také vojáci nebo miminka,“ zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Putování za dárky

Ve stejný čas se otevře volně přístupná venkovní stezka pro děti na nádvoří a v parkánu zámku. Letošním tématem je Putování za dárky. Děti cestou plní úkoly a poznávají tradice obdarovávání. Nakonec mohou přispět k ozdobení vánočního stromku na malém nádvoří vlastnoručně vyrobenou ozdobou.

Mikulášská obchůzka

Čerti, Mikuláš, anděl, ale také husar, koza a klapačka ovládnou zámek 5. prosince. „Obnovená mikulášská obchůzka je už téměř vyprodaná. Však také možnost se setkat s jedinečnými maskami ze sbírek muzea, obstát u zkoušky s čerty a opravdu si vysloužit nadílku, to se hned tak nevidí,“ upozorňuje ředitel.

Sladké Vánoce

Netradičnímu jarmarku s názvem Sladké Vánoce bude patřit sobota 9. prosince. Zámek provoní vánoční dobroty, nádvoří zaplní stánky prodejem vánočních dárků, pochutin a dekorací a vnitřní prostory ožijí dvěma desítkami vánočních dílen, divadelními pohádkami a folklórním vystoupením.

Perníčky i Vánoce v krojích

O týden později, 16. prosince se pro děti koná vánoční dílna s výrobou „perníčkových“ ozdob podle starých forem na vytlačovaný perník. Neděle 17. prosince patří programu Vánoce v krojích, který spojuje dětskou prohlídku výstavy krojů s vánočním vyráběním.

Štědrovečerní muzejní noc

Muzeum ale otevře své brány i na Štědrý večer – od 21:30 do půlnoci zve návštěvníky do části prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách a na zámeckou věž.

Mezi svátky pak bude ideální čas na kurátorskou prohlídku výstavy Jaké odění, takové uctění. Historička Daniela Klvaňová představí to nejzajímavější z krojů východních Čech.

Zahraj si Pardubice

Není přímo vánoční, ale sváteční čas vyplní skvěle. Nová velká interaktivní výstava Zahraj si Pardubice láká na hravé poznání podivuhodné historie Pardubic mezi příjezdem prvního vlaku v roce 1845 a koncem 30. let 20. století. Tedy na cestu, na jejímž konci se z malého městečka staly velké moderní Pardubice. Začíná 24. listopadu a potrvá až do září 2024.

Advent na zámku 2023

ADVENT S VŮNÍ PERNÍKU NA ZÁMKU PARDUBICE

Srdce ze dřeva

Termín: 1. 12. 2023 – 7. 1. 2024

Místo: zámecká pokladna – Zámek Pardubice

Vstupné: volně přístupná výstava v otevírací době muzea

Jak k adventnímu a vánočnímu času, tak k městu Pardubicím neodmyslitelně patří sladké téma perníku. Až do zhruba konce 19. století se ale perník vyráběl jinak než ten dnešní, vykrajovaný kovovými formičkami. Jak? V nádherně vyřezaných dřevěných formách. Přijďte se podívat na zámeckou pokladnu a nechte se nadchnout uměním řemeslníků, kteří v 18. a hlavně 19. století zhotovovali složité dřevěné formy pro výrobu tzv. tlačeného perníku. Díky vystaveným formám si můžete udělat obrázek o tom, jaké různorodé motivy perníků se dříve prodávaly – třeba zvířata, postavy vojáků, miminka a samozřejmě i srdce nebo Mikuláš.

Putování za dárky

Termín: 1. 12. 2023 – 7. 1. 2024

Místo: nádvoří, parkán – Zámek Pardubice

Volně přístupná venkovní stezka pro děti na nádvoří a v parkánu, děti mohou přinést vlastnoručně vyrobené ozdoby a pověsit je na vánoční strom na malém nádvoří.

Za příběhem s leporelem

Termín: 2. 12. od 10 do 17 hodin

Místo: pedagogický ateliér, Zámek Pardubice

Vstup: zdarma

Den pro dětskou knihu: Děti si v prostorách Východočeského muzea na zámku v Pardubicích vytvoří vlastní komiksové leporelo. Seznámí se tak s erbovními příběhy dvou významných šlechtických rodů, které byly v Pardubicích nejvýznamnější. Každý přeci zná pardubického koně a pernštejnského zubra! Děti si také vyrobí knižní záložky.

Mikulášská obchůzka

Termín: 5. 12. 2023, 15, 16 a 17 hodin

Místo: Zámek Pardubice

Vstupné (nutno koupit předem do 4. 12.): 50 Kč

Děti potkají s postavami Mikuláše, čerta a anděla. Anděl je bude provázet celou obchůzkou na malé nádvoří, kde na ně budou čekat čerti a malé peklo. Navštíví tvořivou dílnu a budou muset splnit několik úkolů. Nadílka vyvrcholí setkáním s Mikulášem a jedinečnými maskami ze sbírek muzea – postavami kozy, koně a klapačky, od kterých dostanou mikulášskou nadílku.

Sladké Vánoce

Termín: 9. 12. 2023 10–17 hodin

Místo: Zámek Pardubice

Vstupné: divadlo 70 Kč, vstup na akci zdarma

Netradiční vánoční jarmark provoní Zámek Pardubice vánočními dobrotami a zaplní jeho nádvoří stánky s prodejem vánočních dárků, pochutin a dekorací, vnitřní prostory pak vánočními dílnami pro dospělé i děti a divadelními pohádkami.

Vánoční dílny

Termín: 16. 12. 2023, 10-17 hodin

Místo: pedagogický ateliér, Zámek Pardubice

Vstupné: 50 Kč

Výroba „perníčkových“ ozdob podle starých forem na vytlačovaný perník. Pověsíte si na stromeček koníka, srdce nebo zvoneček?

Vánoce v krojích

Termín: 17. 12. ve 14 hodin

Místo: výstava Jaké odění, takové uctění, Zámek Pardubice

Vstupné: 50 Kč

Překrásné staré sváteční oděvy venkovanů hrají všemi barvami a zlaté či stříbrné šperky se blyští na všechny strany, skoro jako zářivá a veselá vánoční výzdoba, která k těmto svátkům patří. Zveme vás do výstavy krojů na dětskou prohlídku a vánoční vyrábění – dozvíte se zajímavosti o vystavených oděvech a o tom, jak si dříve lidé zdobili své chalupy s využitím betlémů.

Štědrovečerní muzejní noc

Termín: 24. 12. od 21:30 do 24 hodin

Místo: Pernštejnská rezidence, věž – Zámek Pardubice

Vstupné: zdarma

Volný vstup do části prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách (velký gotický sál, kaple Tří králů, rytířské sály) a na věž.

Komentovaná prohlídka výstavy krojů

Termín: 28. 12. 2023 ve 14 hodin

Místo: výstava Jaké odění, takové uctění – Zámek Pardubice

Vstupné: 100 Kč

Kurátorka Daniela Klvaňová vede komentovanou prohlídku výstavy Jaké odění, takové uctění.

Sladké Vánoce 2023