Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – jaro 2024

04. January - March 28, 20246 p.m. - 7 p.m.

Přednáškový sál, vstupné 50 Kč

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 500 Kč zakoupíte v pokladně muzea. Vstupenky na přednášky si můžete zakoupit i z pohodlí domova.

4. 1. 2024 od 18 hodin
JAPONSKO

Země tradic, pokroku a zážitků
Přednáší Matěj Bekera

Cesta supermoderními vlaky, metrem i na vlastních nohách po hlavním ostrově Honšú. Země vycházejícího slunce nám při putování ukáže kontrast mezi mrakodrapy a tradiční japonskou architekturou a zvyky. Společně nahlédneme do světové megapole Tokia, prozkoumáme šintoistické a buddhistické chrámy v Nikkó nebo největší dochovaný hrad zvaný Bílá volavka v Himeji. Podíváme se na nádherné stavby bývalého hlavního města Kjóta, největší dřevěný chrám v Naře a do pomíjivě zábavné Ósaky. V rámci přednášky také "ochutnáme" místní kuchyni zapsanou ve své jedinečnosti mezi seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

11. 1. 2024 od 18 hodin
EGYPT
Údolím Nilu po stopách Staré a Nové říše
Přednáší Iva Svobodová

Vrátíme se na chvíli do doby před pěti tisíci lety, abychom si přiblížili dávnou civilizaci starověkého Egypta. Budeme postupovat staletími vývoje této země. Nejdéle se zastavíme ve Staré říši a v Nové říši, kdy Egypt prožíval, podle dochovaných a archeology objevených nálezů, největší rozkvět. Vývoj si přiblížíme hlavně na architektuře, která velmi dobře odráží společenské podmínky a díky své hmotné podstatě, i typu materiálu, má schopnost přetrvat věky. Egyptská civilizace by nebyla možná bez blahodárných vod řeky Nilu, proto se budeme pohybovat po většinu času právě na březích tohoto veletoku.

Egypt, přednáší Iva Svobodová

Egypt, přednáší Iva Svobodová

Egypt, přednáší Iva Svobodová

18. 1. 2024 od 18 hodin
ŘECKO
Příroda, historie a mýty regionu Epirus
Přednáší Dušan Trávníček

Kromě průzračného moře, pláží a skalnatých pobřeží jsou tady divoké hory i řeky. Jednou z nich je Acheron, jenž podle starověkých bájí vytéká z podsvětí. Zároveň se zde nachází mnoho památek, z nichž mnohé pocházejí až z období antiky. Vítejte v místech, kde historie a mýtus splývají v jedno.

25. 1. 2024 od 18 hodin
TANZÁNIE
Nejúžasnější safari
Přednáší Tomáš Kubeš

Nejpohodovější země Afriky – lvi, sloni, hyeny, gepardi a další divoká zvířata v nejznámějším parku Serengeti, neuvěřitelná migrace pakoňů. Sjezd do kráteru Ngorongoro, divocí nomádi, výstup na extrémní sopku Ol Doinyo Lengai. Ale také jezero Tanganika a šimpanzí park Gombe, stejně jako stopy slavného objevitele Livingstona. Kdo byl v Tanzanii, nemůže minout vyhlášený ostrov otroků Zanzibar s městem Stone Town, bělostné pláže a také voňavé koření.

1.2. 2024 od 18 hodin
AUSTRÁLIE
Down Under - návštěva u protinožců
Přednáší Valerie Wágnerová

Putování nejstarším, nejsušším a nečekaně pestrým a rozmanitým kontinentem. Od tropických deštných pralesů a korálových útesů severovýchodu, přes pouště a kaňony rudého středu k dramatickým horám a pobřeží jihovýchodu až na Tasmánii. Ohromující příroda, pro Evropana exotická flora a fauna v zemi, kde tančí nejen "Matylda".

8. 2. 2024 od 18 hodin
KYPR od severu k jihu

Putování ostrovem bohyně Afrodity
Přednáší Saša Ryvolová

Již desítky let je severní část ostrova anektována Tureckem. Hranice mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky prochází přímo středem hlavního města, kudy po pár krocích vstoupíme do té jižní, samostatné Kyperské republiky. Dějiny se zde prohnaly několikrát tam a zpátky a každé období zde zanechalo hlubokou stopu, dodnes mnohdy čitelnou. V obou částech ostrova najdeme obrovské množství historických památek. Úchvatná antická města Salamis a Kourion s nádhernými mozaikami stejně jako středověké byzantské kostely v pohoří Troodos, zapsané do seznamu UNESCO a vyzdobené záplavou skvěle zachovalých fresek. Středověké křižácké hrady, půvabné horské vesničky, minarety i katedrály a samozřejmě nádherná neposkvrněná příroda s voňavými cypřiši a průzračně modrým mořem.

15. 2. 2024 od 18 hodin
Ušaté cesty

Cesta na Kavkaz a zase zpět
Přednáší Šimon Černý

Putování fenky Elišky a jejího páníčka Šimona, kteří společně vyrazili autem do Ázerbájdžánu. Po cestě navštívili více než deset zemí, kde zažili mnohá dobrodružství. Mezi nejzajímavější místa patří nejvyšší hora „Evropy“, Elbrus, Ruská republika Čečensko, nebo například republika Arcach v oblasti Náhorního Karabachu.

Ušaté cesty, přednáší Šimon Černý

Ušaté cesty, přednáší Šimon Černý

Ušaté cesty, přednáší Šimon Černý

22. 2. 2024 od 18 hodin
KEŇA – země plná kontrastů
Proč ji musíte navštívit
Přednáší Jakub Kunát

Srdečně zvu na cestovatelskou přednášku věnovanou fascinující zemi – Keni. Ponořte se do kouzla africké divočiny, dozvíte se více o kultuře, zvycích a významných místech této unikátní destinace. Společně navštívíme národní park Tsavo East, Mombasu a pobřeží Indického oceánu.

Keňa, přednáší Jakub Kunát

Keňa, přednáší Jakub Kunát

Keňa, přednáší Jakub Kunát

Keňa, přednáší Jakub Kunát

29. 2. 2024 od 18 hodin
FRANCOUZSKÁ GUYANA
Tropy v Evropské unii
Přednáší Ivan Hadrián Tuf

„Hade, nechceš jet s námi do Francouzské Guyany chytat drobnělky? Potřebujeme je nasbírat živé do projektu. Asi bych ti to částečně dokázal zaplatit.“ Jsou prostě nabídky, které se neodmítají. Byť jsme ve finále nasedali do letadla jen s mlhavou představou, kde v Latinské Americe ty další dva týdny strávíme.

Francouzská Guyana, přednáší Ivan Hadrián Tuf

Francouzská Guyana, přednáší Ivan Hadrián Tuf

Francouzská Guyana, přednáší Ivan Hadrián Tuf

7. 3. 2024 od 18 hodin
OMÁN
Krajiny s nečekaně pestrou faunou
Přednáší Klára a Pavel Bezděčkovi

Zoologové jihlavského muzea, manželé Bezděčkovi, představí posluchačům přírodu a krajiny Ománu, který navštívili na třech studijních cestách. Různé typy pouští, obří útesy, zatopená vádí, ztrácející se potoky, neznámý les baobabů, nečekaně pestrá fauna a liduprázdné pláže Indického oceánu. K tomu hrst cestovatelských zkušeností a rad a samozřejmě i spousta promítaných fotografií i krátké videoklipy.

Omán

Příroda a krajiny OMÁNU. Foto Klára a Pavel Bezděčkovi.

Omán

Příroda a krajiny OMÁNU. Foto Klára a Pavel Bezděčkovi.

14. 3. 2024 od 18 hodin
Třeboňsko
Památky a přírodní krásy
Přednáší Libor Drahoňovský

Přednáška se věnuje architektonickým památkám i přírodním krásám Třeboňska. Prohlédneme si starobylou Třeboň včetně zámku, augustiniánského kláštera i skvostné hrobky Schwarzenbergů. V okolních vsích se zastavíme u statků, které se na Třeboňsku vyznačují jednoduchými, avšak malebnými štíty. Kromě gotických kostelů navštívíme pozoruhodná barokní poutní místa Mláku a Chlum u Třeboně. Povíme si také zajímavosti o zaniklých železárnách, které svého času patřily k nejstarším u nás. Z přírodních krás se pokocháme například balvanitým korytem říčky Dračice, rašeliništěm Červené blato i písečnými pouštěmi.

21. 3. 2024 od 18 hodin
Divoká příroda
Foto výpravy do světa volně žijících zvířat
Přednáší Rostislav Bartoň

Focení volně žijících zvířat vyžaduje spoustu času a trpělivosti, jakmile mu jednou propadnete, jste ztraceni, ale nádherně ztraceni. Poutavé povídání s projekcí autorových fotografií, plné dobrodružství a nevšedních zážitků z divoké přírody.

28. 3. 2024 od 18 h
Smaragdový ostrov IRSKO a kousek SKOTSKA
Cestování s handicapem – Nic Není Nemožné
Přednáší Jakub Greschl

Jedná se o kombinaci cest po zeleném ostrově Irsko, kde navštívíme jak Severní Irsko, tak i Irskou republiku, například Moherské útesy, Dublin, Obrův chodník či Belfast. Budeme se bavit o folku a Whiskey... Navštívíme krásné hrady, údolí či třeba vodopád Torc. Nakoukneme na Skotskou Vysočinu, do Edinburgu ...

Smaragdový ostrov IRSKO a kousek SKOTSKA, přednáší Jakub Greschl

Smaragdový ostrov IRSKO a kousek SKOTSKA, přednáší Jakub Greschl

Smaragdový ostrov IRSKO a kousek SKOTSKA, přednáší Jakub Greschl

Smaragdový ostrov IRSKO a kousek SKOTSKA, přednáší Jakub Greschl