Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubická muzejní noc 2024

May 17, 20245 p.m. - 11:59 p.m.

NÁRODNÍ ZAHÁJENÍ 20. ROČNÍKU FESTIVALU MUZEJNÍCH NOCÍ V PARDUBICÍCH

Pardubická muzejní noc

Výjimečná příležitost prohlédnout si muzea, galerie a další objekty v netradičním nočním čase se naskytne návštěvníkům v rámci Festivalu muzejních nocí.
Vstup do objektů zdarma.
Pardubická muzejní noc 2024 se koná pod záštitou Martina Netolického, hejtmana Pardubického kraje, Jana Nadrchala, primátora statutárního města Pardubic, Romana Línka, náměstka hejtmana Pardubického kraje a Martina Kuby, předsedy Asociace krajů ČR.
Zapojené organizace: Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice, Gočárova galerie, Turistické informační centrum, Výstavní prostor Mázhaus, Zelená brána, Nadace Automatické mlýny, Sféra, Galerie města Pardubic, Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku, Institut Paměti národa Pardubice, Krematorium Pardubice, Museum Rosice nad Labem, Památník Zámeček, Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara, Zámeček Pardubičky – Larischova vila. Nově i Univerzita Pardubice, Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA, Art Space NOV, Východočeské divadlo Pardubice, Dopravní podnik města Pardubic.
Jednotlivá místa spojí jízdy historických autobusů a trolejbusů.
Více: www.pardubickamuzejninoc.cz
Facebooková stránka

DOPROVODNÉ PROGRAMY BĚHEM VEČERA A NOCI VE VÝCHODOČESKÉM MUZEU:

17 h zahájení Pardubické muzejní noci na valech zámku
17–00 h Volný vstup do prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, expozic numismatiky, skla a na zámeckou věž. Dále do výstav Zahraj si Pardubice a Exit 91 / Vykopávky. Do 20 h (včetně) každou celou hodinu komentované prohlídky výstav a expozic s kurátory.

15–20 h Dobrodružná hra pro děti Pevnost: Tři věže – s úkoly tě přivítají věže a nejvyšší místa Zelené brány, Zámku Pardubice a Gočárovy galerie v Automatických mlýnech. Je jen na tobě, kde začneš, ale pamatuj, že pro získání odměny musíš zdolat všechna stanoviště.
Máš odvahu a kuráž? Rád zkoušíš nové věci? Na stanovištích budeš muset prokázat nebojácnost, vynalézavost, postřeh, kreativitu a jak už sám název napovídá, čeká tě také fyzický výkon. Za některými úkoly se vydáš vzhůru po nesčetném množství schodů. Vítězem se stane každý, kdo uspěje a pokoří tak naši pevnost! Troufáš si na to?
17–20 h Ukázka uložení sbírkových předmětů a práce s nimi, komentovaná prohlídka s kurátory a restaurátory každou celou hodinu – Depozitář Ohrazenice, Semtínská čp. 157

17, 18:30, 20 h Cesta k moderním Pardubicím – výjimečné komentované prohlídky města v historickém autobuse RM ve Vysokém Mýtě s historiky Východočeského muzea. Nutná rezervace na rezervace@vcm.cz, zdarma
Komentovaná vyjížďka historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX po architektuře a urbanismu Pardubic z minulého století. Pojďte se s námi vydat na cestu po nejzásadnějších stavebních momentech, které proměnily tvář malého komorního města na krajskou metropoli. Zaměříme se na budovy od věhlasných architektů, jako byl Josef Gočár, Ladislav Machoň nebo Karel Řepa, dílo místních tvůrců i od autorských kolektivů pardubického Stavoprojektu. Ukážeme vám dynamický rozvoj prvorepublikového náměstí Republiky, vilové čtvrti v okolí Sakařovy ulice, třídy Míru i projekty socialistických plánovačů na Palackého třídě, v okolí hlavního nádraží a na sídlišti Drážka.
18:00 h Jaká je příroda v opevnění? Překvapivě pestrá - přijďte si s botaniky a zoology z přírodovědného oddělení prohlédnou, co na valech kvete, leze a létá.
18:00 h Tradiční koncert ZUŠ Pardubice-Polabiny v expozici S.K.L.E.M.


19:00–20:00 h – Petr Hapka a jeho potměšilí hosté, koncert na nádvoří zámku, vstup zdarma
Koncert k nedožitým osmdesátinám skladatele Petra Hapky. Připomene nejen ranou písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, ale také jeho spolupráci s největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem. Během večera zazní i filmové melodie. Ke spolupráci jsou přizvané osobnosti, které Hapkovy písně interpretovaly v jeho posledním velkém projektu Kudykam. Vystoupí Lenka Nová, Hana Holišová, Dušan Kollár, Jan Sklenář, Xavier Baumaxa a další. Zpěváky doprovodí orchestr sólistů v nastudování Petra Maláska.

20:30–21:30 – Přepište dějiny, nádvoří zámku, vstup zdarma
Populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny vystoupí na zahájení Festivalu muzejních nocí 2024 a logicky se zaměří na téma muzeí a jejich role ve společnosti od 19. po 21. století. Jakou roli hrála v budování národní identity, kdy se mění vlastenectví ze zemského na jazykové, jak se proměnila muzea za první republiky a autoři dojdou samozřejmě k ideologickým muzeím komunistického režimu a naopak k jejich proměně po roce 1989.

21:30–23:30 – Pozorování nočních motýlů, valy zámku
Noční motýli nejsou jenom můry. Noční aktivitu mají i píďalky, přástevníci, lišajové, martináči, bekyně, hřbetozubci, bourovci, obaleči a řada dalších motýlích čeledí. Zajímavé druhy lze přitom potkat i ve městě. Pokud se chcete s některými z nich seznámit, můžete se přijít podívat po setmění na valy Zámku Pardubice, kde bude za vhodného počasí probíhat lákání nočních motýlů na světlo. Přítomné druhy určí a zajímavé informace o nich vám poskytnou ochránci přírody z organizace Pestré Polabí.

Koncert Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Přepište dějiny