Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přistání balónu jako před 130 lety

Aug. 24, 20215 p.m. - 8 p.m.

Valy Zámku Pardubice

Z důvodu nepříznivého počasí se let balónem 24. 8., připoutaným na 1. rondelu ruší. Děkujeme za pochopení.

Přistání balónu jako připomínku letu francouzských větroplavců z Prahy do Pardubic v roce 1891!

Aktuální informaci najdete zde na stránce nebo v den akce na fb

Vstup zdarma. Let balonem 100 Kč / 1 osoba / prodej na místě.
Navázaný balon může vystoupat až do výšky 30 metrů.

Památný let
13. srpna 1891 podnikli Francouzi Luis Godard a Eduard Sourcouf let balonem „Victor Hugo“ ze Zemské jubilejní výstavy v Praze do Pardubic. V Národních listech se dochovala reportáž z tohoto poněkud dramatického letu. Zaznamenal ji poručík hrabě Coudenhove, který se letu také účastnil.

Francouzi Luis Godard a Eduard Sourcouf v Pardubicích, 1891

O klesnuti balonu u Pardubic zasílá nám pan Antonín Čacký tyto řádky: Pražský výstavní balon nad Pardubicemi. Celé město bylo na nohou, když se objevil na obzoru. Plul nad námi ve výši asi půldruhého sta metrů a bylo patrno, že směli vzduchoplavci hodlají zde sestoupiti. Bylo několik minut po půl osmé. Proud vzduchový unášel balon přes cukrovar, hotel Doskočilův, sklad páně Stausův přes nádraží, kdež na chrudimské silnici snesl se skoro až k zemi asi tři sta kroků od města. Ale opět zvedl se balon a plul volně dále v neveliké výši k Vinici, výletní to restauraci, asi čtvrt hodiny vzdálené, na vesničku Pardubičky, za nimiž konečně k zemi dopadl. Z Pardubic spěchalo tam na sta lidi, již přivítali větroplavce, zatím šťastně sestoupivší. K desáté hodině, když vyprázdněn, sbalen a složen byl balon, byli vzduchoplavci i a balonem za velikého vzrušení přivezeni do města. Balon uložen byl v domě p. barona Krause, hosté uvedeni do Měšťanské besedy. Dnes (v pátek) o osmé hodině ranní odjíždějí vzduchoplavci v kočárech na Kunětickou horu, aby si prohlédli starobylý slavný hrad.

Francouzi Luis Godard a Eduard Sourcouf v Pardubicích, 1891

Balon firmy BALÓNY KUBÍČEK spol. s r. o.

Jakým balonem se proletíte nad pardubickým zámkem?
Typové označení BB34Z, objem balonu 3400 m3, výška 19,3 m, průměr: 18,9 m, výrobce BALÓNY KUBÍČEK spol. s r. o.
Na tento typ balónu je použito 1130 m2 tkaniny. Výrobce používá speciální tkaninu (polyester), která je odolná vůči vysokým teplotám a splňuje veškeré pevnostní požadavky. Balóny vydrží kolem 700 letových hodin. Balony našeho výrobce jsou vyváženy do celého svět a továrna je druhá největší na světě! Jejich rukama prošly i kousky, které mají nalétáno přes 1000 h!