Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Nabídka a objednávka programů

znak-vcm.png Nabídka programů pro školy Krátkodobé a celoroční výukové programy 1. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018–2019


VÝUKOVÉ PROGRAMY

  • pondělí až pátek od 8.00 do 15.00 hod
  • kapacita max. 30 žáků
  • délka programu cca 60–90 min.
  • přednostní vstup mají objednané skupiny


Cena výukového programu včetně vstupu na výstavu nebo do expozice je od 1. 2. 2018 20 Kč za žáka (10 Kč za žáka mateřské školy) a 15 Kč bez výukového programu. Výjimku tvoří historická expozice (35 Kč) a archeologická expozice (25 Kč). Pedagogický doprovod v počtu dvou osob zdarma.

Programy probíhají přímo ve stálých expozicích nebo ve výstavě muzea.


Objednávka programů

Programy je možno objednat telefonicky, e-mailem nebo písemně nejméně týden předem na adrese:

Pavla Procházková
Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek č.p. 2, 530 02 Pardubice

Tel.: 466 799 275, nejlépe v 7.30 – 8.00 hod.
E-mail: prochazkova@vcm.cz

Kteroukoliv objednávku lze telefonicky zrušit alespoň jeden den předem.

foto-15.jpg

Stará řemesla
výukový program v interaktivní učebně


Žáci se prostřednictvím DVD seznámí s materiálem a pracovními postupy různých řemeslníků. Pracovní listy naučí děti poznávat, kdo používá které nástroje a kdo, co vyrábí. Žáci se tak dostanou v dnešní době plné moderní techniky do světa starých řemesel, např. hrnčíře, košíkáře, bednáře, ševce…

Vhodné od 3. třídy ZŠ.

foto-12.jpg

Cesta do pravěku
výukový program v expozici Proti proudu času


Žáci se vydají od vlády starých Přemyslovců přes dobu bronzovou do doby kamenné k lovcům a sběračům. Prohlédnou si modely staveb a hrob skrčence, osahají si dokonalé repliky některých originálních pravěkých předmětů, které uvidí ve vitrínách. Nahlédnou do instalací žárových hrobů, vyzkouší si dobové oblečení, repliky avarské šavle a slovanskou helmu. Lze zvolit variantu programu, která upřednostňuje hravé prvky jako tkaní na hřebenovém stávku, rotační mlýnek a modelování nádob.

Vhodné od 4. třídy ZŠ.

foto-10.jpg

Poklady ukryté v zemi
přednáška o životě a práci archeologa


Povídání protkané zajímavými zážitky z praxe představí postupy a metody terénního archeologického výzkumu, například leteckou či povrchovou prospekci včetně možnosti využití detektoru kovu. Archeolog František Kašpárek vysvětlí, jak se získané informace později archeolog snaží interpretovat a jak mu mozaiku poznání pomáhají doplňovat i speciální obory jako například restaurátorství, osteologie, antropologie, petrografie, atd. Samotným výsledkem zpracování poznatků z výzkumů je nakonec jejich zveřejnění v podobě výstav, přednášek, publikací, ale i v podobě modelů, replik či rekonstrukcí.

Vhodné pro 2. stupeň ZŠ.

DSC_3084.jpg

Od prvních majitelů Pardubic po Pernštejny
výukový program v historické expozici Pardubice


Příběh města Děti se během výukového programu seznámí se jmény a erby některých majitelů Pardubic. Připomenou si známé erbovní pověsti, naučí se číst v rodokmenech a poznají pečetě. Dozvědí se něco o požárech a přestavbách města a proměnách pardubického zámku. Žáky určitě zaujmou autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí. Z doby pánů z Pernštejna uvidí děti jako největší zajímavosti pozůstatky dřevěného vodovodního potrubí, měšťanský terakotový portál nebo dochovanou koženou obuv a model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Nechybí pracovní listy. Na závěr programu si zájemci na raznici vyrazí reliéfní samolepku městské pečeti z 16. století.

Vhodné od 3. třídy ZŠ.

foto-2a.jpg

Poznej významné osobnosti Pardubic
výukový program v historické expozici Pardubice


Příběh města Expozice dějin Pardubic připomíná řadu významných osobností neodmyslitelně spjatých s městem. Byli jimi například arcibiskup Arnošt z Pardubic, páni z Pernštejna, stavitel železnic Ing. Jan Perner, první český letec Ing. Jan Kašpar a další. V expozici je zastupují předměty svázané s jejich životem a působením. A právě jejich prostřednictvím se žáci s těmito osobnostmi seznámí.

Vhodné od 4. třídy ZŠ.

Dilna-Jana-Kaspara.jpg

Jan Kašpar: město, kde jsem vyrostl
výukový program k expozici Pardubice


Příběh města přiblíží historii města prostřednictvím rozhovoru slavného aviatika Jana Kašpara (v dobovém kostýmu) s reportérkou. Žáci budou mít možnost si práci reportéra také vyzkoušet. Během programu si zlepší orientaci ve městě a dozvědí se mnoho o jeho vývoji.

Vhodné pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ.