Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pernštejnské ženy a Evropa

Od 19. 5. do 12. 10. 2021, 2. patro pardubického zámku, vstupné 80 Kč
Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice představují na Zámku Pardubice novou výstavu evropského významu. Jmenuje se Pernštejnské ženy a Evropa a svou premiéru měla loni v sále Rady Evropy ve Štrasburku. Výstava ukazuje, jak novověké šlechtické ženy – příslušnice rodu Pernštejnů – přispívaly k formování evropské kulturní identity.
Poslední generace Pernštejnů, rodu neodmyslitelně spjatého s pardubickým zámkem, byla evropským rodem s příbuzenstvem rozesetým od Pyrenejí, přes Itálii až po Prahu. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným centrem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života jako je gastronomie anebo móda.
Součástí výstavy jsou repliky historických oděvů z 16. století, které vytvořila Martina Hřibová. Návštěvníci uvidí šaty Jany z Pernštejna, svrchní oděv královny Anny Habsburské zvaný galerilla, českou a německou variantu španělské módy či například tehdy módní obuv na vysoké platformě. Předlohou pro korkovou obuv potaženou brokátem zvanou chapines byl artefakt, který se nachází v kolekci londýnského Victoria and Albert Museum. U tvorby svrchního španělského dvorského oděvu zvaného galerilla byl předlohou portrét královny Anny z roku 1570.

Výroba parfému a oblékání interaktivně
Nejen dětem je určena zážitková část výstavy. Vyzkouší zapeklitosti oblékání tehdejší módy, náročnost psaní dobovým písmem nebo výrobu parfému. Do vztahů mezi jednotlivými příslušníky rodu proniknou v aktivitě nazvané Pernštejnský salon.
Výstava je součástí programu 500 let renesance ve východních Čechách.

logo_2.jpg

Doprovodné program:
Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy - OBSAZENO
16. 6. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede Pavel Marek
Děkujeme za Váš velký zájem, ale prohlídka je již plně obsazena!

Komentovaná prohlídka a divadelní okénko do pernštejnské doby
20. 6. 2021 od 14 h a od 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavu lze projít v tichosti, zadumaně a bez komentářů okolí. My jsme si pro vás připravili pravý opak. Tereza Dujková se obleče do dobového šatu a provede vás výstavou s bohatým výkladem k exponátům vztahujícím se k odívání. Jako třešinku na dortu shlédnete vtipnou divadelní hru o rodinném životě, ukazující dobové názory na postavení mužů a žen ve společnosti. Ta je proložena ukázkami panující německé módy 16. století a jejího přijetí v českých zemích. Dialogy jsou založeny na dobových písemných pramenech, například dopisu Polyxeny z Pernštejna o nedostatečné výbavě její neteře.
Nutná rezervace na telefonním čísle 736 519 016 nebo e-mailu podrouzkova@vcm.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy
26. 8. 2021 od 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede kurátor Pavel Marek
Nutná rezervace na telefonním čísle 607 034 110 nebo e-mailu rezervace@vcm.cz


Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy
12. 10. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede Martina Hřibová
Nutná rezervace na telefonním čísle 736 519 016 nebo e-mailu podrouzkova@vcm.cz

Oděvy pernštejnských žen
Přijetí španělské manýristické módy v Čechách v druhé polovině 16. století
12. 10. 2021 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 50 Kč
Přednáší Martina Hřibová

Rezervace