Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Zámek plný knih 2022

Nov. 4, 202210 a.m. - 6 p.m.

Společenský sál a enfiláda Zámku Pardubice, vstup zdarma

XI. ročník knižního veletrhu – Zámek plný knih
Hrdinové mezi námi

Letošní ročník, v příznačném duchu „Hrdinové mezi námi“, poukazuje svým speciálním tématem nejen na výročí 80 let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, což sehrálo klíčovou roli v historii nejen souvisejícího rozsáhlého válečného konfliktu, ale také na spousty dílčích hrdinství, bez kterých by se chod dějin, minimálně v menším měřítku, odehrál výlučně jinak. Ostatně, hrdinu může v sobě objevit každý z nás.

Zámek plný knih

Knižní veletrh se stal již tradičním setkáním knihovníků, historiků a dalších odborníků z paměťových institucí; zároveň nabízí na jednom místě odbornou a populárně-naučnou literaturu, publikace menších regionálních nakladatelstvích nebo díla specializovaných vydavatelství z univerzitního či muzejního prostředí.
XI. ročník klade důraz také na pop-kulturu, a to především na fenomén komiksové tvorby, rozšíří nabídku o unikátní společenské hry, gamebooky nebo audioknihy.
Připraven je zajímavý doprovodný program, v rámci čehož budou představena pravidla nejúspěšnější společenské hry roku 2021, k prohlédnutí bude nainstalována mini-expozice knižní kultury ze sbírkového fondu VČM na příkladu unikátních knižních vazeb barona Arthura Krause či historický vývoj komiksu od soukromého sběratele, déle vystoupí Iveta Jansové z Masarykovy univerzity v Brně s populárním tématem o historickém vývoji žen – superhrdinek, a to od komiksu k seriálu; nabytý program završí speciální host – autorské duo, Michal Kocián a Zdeněk Ležák, věnující se komiksovému mapování českého odboje, se svojí přednáškou: Jak se tvoří historický komiks na příkladu publikace Anthropoid and zabili jsme Heydricha.

Program ve Společenském sále:
10:00 – slavnostní zahájení
Představení knižních novinek a dalších zajímavých titulů:
13:30 Historický ústav Akademie věd ČR – představení knižních novinek 2022
14:00 Ve znamení zubra – produkce Východočeského muzea v Pardubicích
14:30 Muzeum loutkářských kultur – představení knižních novinek 2022
16:00 Prezentace knižní produkce Ústavu historických věd FF UPa

Doprovodný program v enfiládě:
11:00 Představení nejúspěšnější společenské hry roku 2021
15:00 I. Jansová: Fantastický život superhrdinek
17:00 Kocián, Ležák: Jak se tvoří historický komiks/Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha (Moderuje Jakub Malý, Český rozhlas Pardubice)

Součástí knižního veletrhu je i výstava knižní kultury ze sbírkového fondu Východočeského muzea na příkladu knižních vazeb barona Arthura Krause a výstava historického vývoje českého komiksu

Kontakt pro vystavovatele i návštěvníky: kovalcukova@vcm.cz
Vystavovatelé:
Východočeské muzeum v Pardubicích
Národní památkový ústav
Národní technické muzeum
Univerzita Pardubice
Univerzita Palackého Olomouc
Kosmas
Nakladatelství Regiona
Albi
Domov her
Archeologický ústav Brno
Muzeum loutkářských kultur
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Husitské muzeum v Táboře
Muzeum Novojičínska
Lucie Seifertová
Historický ústav Akademie věd ČR
Nakladatelství Veduta
Sunrise language agency
Knihy s úsměvem
Materiálně knižní veletrh podpořilo první české nakladatelství specializované výhradně na komiksy, Crew s. r. o., a to remitendou komiksové tvorby.