Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Rytířské sály Zámku Pardubice se uzavřou rozlučkovými prohlídkami

Už jen pár týdnů mají návštěvníci Zámku Pardubice možnost zavítat na prohlídku rytířských sálů a kaple Tří králů a obdivovat raně renesanční nástěnné malby včetně Štěstěny vrtkavé. Poté se reprezentační sály na dva roky uzavřou. Čeká je rekonstrukce a budování nové pernštejnské expozice.

Prohlídky rytířských sálů se konají každý den mimo pondělí, od 10 do 18 hodin. Speciální rozlučkové prohlídky rytířských sálů jsou naplánovány na neděli 24. března v 10, 11, 14 a 16 hodin. „Poslední den se návštěvníci s průvodcem vydají nejen do Mázhausu, Vojtěchova sálu, Sloupového sálu a kaple, ale mimořádně také na zámeckou hlásku,“ prozradil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Místo těchto posledních prohlídkách je nutné si rezervovat na e-mailu bekera@vcm.cz nebo na telefonním čísle 607 034 110. Vstupenka na prohlídky stojí 90 korun, snížené vstupné činí 45 korun.

V zámeckém paláci stavebníci vyřeší dlouholeté neduhy stavebně-technického stavu památky a připraví prostory pro vybudování nové expozice „Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách“. Upraví povrchy a skladbu podlah, zapraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky. „Stavební práce vycházejí z generelu dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence, který jsme dali v minulých letech zpracovat a připomínkovat třem významným českým architektům – Josefu Pleskotovi, Ladislavu Lábusovi a Petru Všetečkovi,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má investice a kulturu v gesci.

Po dobu rekonstrukce zůstanou veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla. Dále Východočeské muzeum nabízí prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku okolo staveb moderní architektury v Pardubicích.