Vášeň, čas a sklo

 
VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 3. BŘEZNA 2019.
 
Unikátní sbírka hodin a skleněné plastiky Jana Frydrycha.
Výstava v charismatickém prostředí gotického sálu a Arnoštova rondelu na pardubickém zámku by mohla mít i podtitul „setkání s krásou, elegantní noblesou a vzrušující imaginací“. Prolínají se v ní dva fenomény, hodiny a skleněné plastiky, které se pro jednoho člověka staly životní vášní a posedlostí.
Jan Frydrych je světově oceňovaným sklářským výtvarníkem. Pracuje virtuózním způsobem s nejobtížněji zpracovatelným sklářským materiálem, s optickým sklem. Vyučil se brusičem a tuto techniku opracování skla vyučoval u nás i v zahraničí. Získal skvělé renomé spoluprací s předními českými sklářskými umělci, například při realizaci skleněných plastik a rozměrných objektů Václava Ciglera. Postupně se sám etabloval jako výrazný autor. Své plastiky představil na desítkách výstav po celém světě a je zastoupen v předních sklářských sbírkách. Jeho díla jsou mistrovskými ukázkami využití optických efektů skloviny. Pro diváky poskytují příležitost užívat si proměnnou hru lomů a odrazů, iluzi imaginativních prostorů uzavřených v plastikách. Ukázky jeho uměleckého skla na pardubickém zámku jsou jako fascinující krystaly, ožívající světlem do tajemné nádhery.
Neoddělitelnou součástí Frydrychova života je však také desítky let rozvíjená sběratelská činnost v oblasti historických hodin. Sbírá je od roku 1968 a sám je jako zkušený hodinář opravuje a restauruje. Jeho sbírka se postupně rozrostla na více než 450 exponátů z období od 17. až do 20. století. Kolekce Jana Frydrycha obsahuje řadu opravdových skvostů, které jsou sběratelskými lahůdkami. Na současné výstavě je možné obdivovat výběr z nich - více než 50 nádherných, plně funkčních stolních i nástěnných hodin z 2. poloviny 18. století až konce 19. století. S těmito historickými exponáty jako by znovu ožívala atmosféry noblesy salónů minulých staletí, kde byly právě hodiny jedním z nejexkluzívnějších doplňků.
Výstava ve Východočeském muzeu je tak místem, kde se setkává cit pro krásu uměleckého řemesla minulosti se zcela současným světem tvůrčí fantazie moderního umění.

Komentované prohlídky:
9. 2. 2018 od 14 h, Velký gotický sál, vstupné 50 Kč 
Třetí možnost setkání s významným znalcem hodin a sklářským výtvarníkem Janem Frydrychem.
Rezervace na e-mailu bekera@vcm.cz

        

Vstupné
50 Kč plné vstupné
25 Kč snížené vstupné

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj