Šaty, které měly hezký příběh

Nový dar do sbírky Odívání a doplňků Východočeského muzea v Pardubicích můžete shlédnout ve 2. patře pardubického zámku ve spojovací chodbě u stálých expozic „Peníze v Čechách 1520–1620“ a „Příroda východního Polabí“.

Šaty, které měly hezký příběh
Mladá útlá dívka dostala od příbuzných společenské šaty. Šaty pohádkově krásné, šaty dívčích snů, šaty, ve kterých pózují filmové hvězdy. Tradovalo se o nich, že byly údajně ušity na zakázku barrandovských ateliérů pro Adinu Mandlovou. Byl to pro mladou dívku jistě opojný pocit mít šaty po takovém idolu.
Bohužel, realita je jiná.  Adina Mandlová jejich majitelkou nemohla být z velmi průkazných důvodů. Šaty byly ušity ze silonu. Kaprolaktam, základní sloučeninu k výrobě polyamidu 6, který dostal obchodní název „silon“ vyvinul Otto Wichterle ve zlínských laboratořích firmy Baťa již v roce 1940. Průmyslově se začal vyrábět až v roce 1950 ve stejnojmenném závodě v Plané nad Lužnicí. Herečka, ale odešla z republiky po nařčení z kolaborace v roce 1948. Dalším důkazem je firemní nášivka na podšívce šatů - Eva – MÓDNÍ ZÁVODY PRAHA. Ta se začala používat až v roce 1954.
Šaty tedy nejsou spojené s legendární českou herečkou, přesto se ale jedná o vynikající krejčovskou práci na úrovni haute couture. Salony Eva byly totiž přímým nástupcem módního salonu Podolská, který měl evropské renomé.

Šaty darovala do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích MUDr. Alena Šnoplová z Pardubic.

      

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj