Krajské dožínky 2016

ZÁMEK PARDUBICE, 25. 9. 2016 od 13 do 17 hodin, 26. 9. 2016 od 8.30 do 12 hodin, vstup zdarma
Tradice a řemesla v prezentaci středních škol Pardubického kraje – pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s Východočeským muzeem a středními školami Pardubického kraje

PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ, 25. 9. od 11 h do 19 h
Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje
Společné oficiální zahájení akcí bude v neděli ve 14 h na Pernštýnském náměstí

Program na zámku:
Přijďte se seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie.
Těšit se můžete na zábavnou poznávací soutěž s kolem štěstí nebo na výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Uvidíte, jak se vázala povřísla a snopy, stavěl panák, mlátilo obilí. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje připravené žáky středních odborných škol. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří i flašinetář a folklorní vystoupení:
13.30 h – Saframentská kapela ze ZUŠ Vysoké Mýto
14.30 h – Dětský folklorní soubor Perníček
15.00 h – zahájení a představení nositelů obyčejů, zvyků a lidových tradic v Pardubickém kraji
16.00 h – Saframentská kapela ze ZUŠ Vysoké Mýto

   
     

Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo pro zájemce hru "Tlučení špačka"
Jedná se o pálkovací hru, kdysi běžně rozšířenou, dnes spíše výjimečnou. Provozovala se venku, na louce či na návsi. Prvotně šlo nejspíše o hru při pasení dobytka. V čem tato hra spočívá? Nejjednodušší variantou je, že hráči jednoduchou pálkou ze dřeva odrážejí dřevěný špalíček (špačka) do co největší vzdálenosti. Přijďte vyzkoušet!
 
Regionální muzeum v Litomyšli přizvalo ke spolupráci občanské sdružení Bacrie o.s., které se v pravěké Osadě Křivolík, nedaleko České Třebové, věnuje experimentální archeologii. Návštěvníkům z řad škol a veřejnosti nabídne možnost vyzkoušet si zpracování zrna, prezentaci výroby pravěkého piva a výstavku nástrojů souvisejících se zemědělskými pracemi v pravěku a středověku. Na Vás a Vaše zvídavé dotazy se těší členové občanského sdružení Bacrie o.s.
Spolek Bacrie  se snaží o zviditelnění archeologického kulturního a přírodního dědictví naši země. 
Na dožínkách 2016 nám členové spolku předvedou
Cestu zrna – ukázky obilnin a zemědělských nástrojů - uvidíte srpy (neolit, doba bronzová, Kelti/Germáni/Slovani); drcení zrna na mouku na zrnotěrce a žernovu (replika keltského mlýnku, které byly vyráběny pod Kunětickou horou). Děti si vyzkouší mletí a porovnají obě možnosti výroby, vyrobí si vlastní mouku, kterou si následně mohou zpracovat na těsto a vyrobit si placku a upéct na peci/kamenu či si udělat "hada" a opéct si ho na prutu nad ohněm.
"Kdo nepije pivo, neví co je dobré" sumerské přísloví
Krom placek a chleba se zrno díky zkvašení využívalo i k výrobě nápojů - piva tedy toho co se pije. Prezentace postupu a surovin. Návštěvníci v neděli ochutnají  tzn. pravěké pivo (je důležité upozornit, že je poněkud jiné, než na co jsme dnes zvyklí).

Regionální muzeum Vysoké Mýto již tradičně předvádí výmlat obilí na zubové mlátičce s vytřásadly poháněné motorovou lokomobilou lidově zvanou "stabilák". Letos ovšem přibude také lisování slámy lisem poháněným elektrickou lokomobilou, tedy převozným, a pro malé návštěvníky jsme připravili dětský koutek, kde si mohou pohrát s plechovými traktory a obrázkovými skládacími kostkami. Chybět nebude obvyklé opékání brambor. Všechny uvedené stroje jsou autentickými předměty z období mezi světovými válkami.

   

Regionální muzeum v Chrudimi si připravilo v rámci Dožínek pořádaných Pardubickým krajem zábavnou poznávací soutěž s tematickým kolem štěstí. V nevšedním kvízu se malí i velcí návštěvníci setkají s historickými pojmy z oblasti řemesel, kuchyně i zemědělství, které už pomalu upadají v zapomnění, ačkoliv se s nimi poměrně často setkáváme v pohádkách, historických filmech, v muzeích, nebo na hradech a zámcích. Víte, čím naši pradědové sklízeli svá políčka? Jaké náčiní používali naši předci v kuchyni? Jak vypadá pernice, díže či kopist? Nevíte? Přijďte zkusit naše „Dožínkové kolo štěstí“.

 
 
Krajská knihovna v Pardubicích obohatí program Krajských dožínek svou výtvarnou dílnou. Zájemci z řad malých i velkých návštěvníků si budou moci udělat radost výrobou ozdobných zapichovátek do květináčů, vymalovat si obrázek či si dle možností dílničky zrealizovat vlastní nápad.

 
Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj

Východočeské muzeum
v Pardubicích

Zámek č.p. 2
530 02 Pardubice
tel: +420 466 799 240
IČ: 14450542