Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Výstava Pernštejnské ženy okouzluje návštěvníky Rady Evropy ve Štrasburku

Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice představily novou putovní panelovou výstavu evropského významu. Jmenuje se Pernštejnské ženy a Evropa a svou premiéru měla ve středu 16. září v sále Rady Evropy ve Štrasburku. Ve Francii zůstane výstava dva týdny.

„Výstavou chceme ukázat, jak novověké šlechtické ženy přispívaly k formování evropské kulturní identity. Jako příklad jsme si zvolili příslušnice rodu Pernštejnů, který je neodmyslitelně spjat s pardubickým zámkem,“ uvedl výstavu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Podkladem pro scénář výstavy byla kniha Pavla Marka, vedoucího Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. „Jsem moc rád, že výstavu můžeme prezentovat právě v Radě Evropy ve Štrasburku, neboť poslední generace Pernštejnů byla skutečně evropským rodem s příbuzenstvem rozesetým od Pyrenejí, přes Itálii až po Prahu. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným ohniskem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života, jako je gastronomie anebo móda,“ zdůraznil Pavel Marek.

Součástí vernisáže byla i ukázka historických oděvů z 16. století, které představila Martina Hřibová se svým manželem. Slavnostní uvedení výstavy uspořádal ve své rezidenci český velvyslanec při Radě Evropy Emil Ruffer. Aktu se zúčastnil též vedoucí kabinetu generální sekretářky Rady Evropy Miroslav Papa a další významní diplomaté z řady evropských zemí.

Putovní výstava Pernštejnské ženy a Evropa je součástí programu pernštejnského roku připomínajícího 500 let renesance v Čechách. V prosinci se objeví rovněž ve Východočeském muzeu v Pardubicích.