Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kráska z Kladiny zazářila na filmovém plátně

Kráska z Kladiny, jak se dnes říká tři tisíce let staré bronzové nádobě z kolekce Východočeského muzea v Pardubicích, opět budila velkou pozornost. Tentokrát okouzlila mezinárodní publikum v kinosále Rady Evropy ve francouzském Štrasburku, kde měl premiéru dokument popisující pozoruhodný příběh tohoto jedinečného nálezu. Slavnostní uvedení filmu pokračovalo v dalším sále vernisáží putovní výstavy o tomto charizmatickém bronzovém vědru, které zřejmě ukrývalo nejstarší doložené pivo ve střední Evropě.

„Sály Rady Evropy jsme pro premiéru filmu a první uvedení putovní výstavy zvolili záměrně. Totiž právě tam neustále trvá debata o evropské kulturní identitě. Příběh vědra z pozdní doby bronzové je naším významným příspěvkem do této debaty,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Premiéru filmu zahájil český velvyslanec stálé mise při Radě Evropy Petr Válek a generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinović Burić.

Výstava o „krásce z Kladiny“ má úzkou souvislost s mandátem Rady Evropy, která se angažuje i v oblasti výuky historie ve svých členských státech, současně tuto výstavu můžeme využít k propagaci Pardubického kraje,“ uvedl velvyslanec Petr Válek.

Pardubičtí muzejníci se při představení exkluzivního nálezu mohli pochlubit tím, že na základě rozboru obsahu nádoby identifikovali zatím nejstarší doložené bylinné prosné pivo ve střední Evropě.

„Vedle toho otevírá pohled do náboženských představ lidí, kteří v Evropě žili před třemi tisíci lety. Zároveň dokládá, že tehdejší Evropané kultovní praktiky sdíleli napříč kontinentem,“ připomněl Libánek.

Nádoba je dokladem kulturního propojení Evropy

Dokumentární film upoutal diváky z různých zemí tajemným i napínavým způsobem vyprávění. A není divu. Jedinečný objev bronzového vědra významným způsobem změnil pohled na vývoj pozdní doby bronzové.

„Nádoba s bohatou tepanou výzdobou a motivy slunečních bárek tažených labutěmi představuje jedinou nádobu svého druhu v rámci České republiky, kterou tak s dalšími nálezy z jiných zemí uvádí evropského kontextu,“ popsal archeolog muzea Jan Jílek.

Exkluzivní nález je dokladem komunikace elit pozdní doby bronzové na tehdejší dobu značné vzdálenosti a svědčí rovněž o jejich rituálech.

„K přípravě dokumentárního filmu jsme přizvali mladý tvůrčí tým. Bylo znát, že kolegy ze štábu téma táhne a za jejich přístup jsem jim moc vděčný. Příběh jsme vyskládali tak, že divák společně s archeology a dalšími odborníky postupně odkrývá jednotlivá tajemství kladinského vědra,“ doplnil režisér filmu Erik Knajfl.