Historické přednášky


Architektonická moderna ve východních Čechách
Přednáškový cyklus se bude věnovat především architektuře z první poloviny 20. století, tentokrát však s větším důrazem na celostátní a regionální souvislosti. Výchozím bodem zůstávají Pardubice a pardubické stavby, větší prostor však dostane kontext jednotlivých uměleckých stylů, osobností a kulturní situace v Rakousku-Uhersku a později Československé republice.
 
27. března 2018
od 18 h
Vkusné fasády: Jindřich Freiwald v Pardubicích
Jaká byla Freiwaldova tvorba v regionu, jak se proměňovala a je možné ji hodnotit jako projev osobité tvorby nebo spíš módní vlnu?
PhDr. Ladislav Zikmund-Lender
  
 
3. dubna 2018
od 18 h
Východočeský kubismus: umělecký unikát
Specifický český fenomén – architektonický kubismus, své umělecké centrum našel v Praze. Jeho zakladatelé Pavel Janák s Josefem Gočárem však získali několik příležitostí ukázat svůj avantgardní experiment i v oblasti východočeského regionu. 
Mgr. Matěj Bekera
    
 
10. dubna 2018
od 18 h
Anatomie funkcionalismu I.: cesta světla
Funkcionalistickou architekturu si lze sotva představit bez velkých oken a prosklených ploch. Jaké komponenty to konkrétně byly a čím vynikaly? 
Mgr. Jakub Potůček
    

17. dubna 2018
od 18 h
Všichni Machoňovi muži: Zakládající architekti pardubického Stavoprojektu
Architekt Ladislav Machoň, první ředitel v letech 1948–1949, měl velmi dobrou síť spolupracovníků: jaká byla tvorba architektů, kteří vedli jednotlivá znárodněná východočeská projekční centra?
PhDr. Ladislav Zikmund-Lender
  

24. dubna 2018
od 18 h
Anatomie funkcionalismu II.: architektonické prvky
Funkcionalistickou architekturu si lze sotva představit bez slunečních teras i velkorysých vnitřních prostorů. Přednáška se zaměří na výrazné architektonické prvky, především sklobetony. 
Mgr. Jakub Potůček
      

Přednášky se uskuteční vždy ve středu v kavárně na velkém nádvoří Zámku.
Vstupné 40 Kč.

 

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj