Historické hračky

Hračky, hry a dětská promítací technika ze sbírek Muzea technických hraček

Východočeské muzeum v Pardubicích a soukromé Muzeum technických hraček sběratelů Michala Widenského a Miroslava Smahy pořádají ojedinělou výstavu historických hraček ve výstavní  prostoře malého gotického sálu na pardubickém zámku.
Michal Widenský sám sebe charakterizuje jako sběratele – lovce a opraváře starých hraček. Za téměř 20 let věnovaných této sběratelské vášni se mu podařilo vytvořit unikátní soubor převážně technických hraček a her z 18. až 20. století evropské i americké provenience. Úlovky z  „půdních nálezů“ z  české republiky doplňuje hračkami získanými na světových internetových aukcích.
Ve spolupráci s Miroslavem Smahou, historikem umění a sběratelem připravili ze svých fondů úspěšné výstavy na mnoha místech České republiky. Překvapením té pardubické budou poprvé veřejně prezentované nové přírůstky Muzea technických hraček, ke kterým patří mechanické hračky a hry z druhé poloviny 18. století a zcela výjimečný soubor nejstarších kaučukových pískacích hraček americké a německé provenience z let 1885–1910. K vidění budou promítací přístroje - tzv. laterna magica – kouzelná lampa, které byly zdrojem velmi oblíbené zábavy dětí i dospělých v 19. století. Ve stejném století došlo k obecnému rozšíření parních strojů, vyráběly je i hračkářské firmy. Diváky okouzlí jejich miniatury z německé produkce.
A to je jen malý závdavek toho, co bude k vidění na pardubickém zámku koncem roku 2013 a počátkem roku následujícího. Výstavu doprovodí interaktivní programy pro hravé malé i velké návštěvníky. Přijďte se podívat na starobylé hračky a pohrát si s jejich replikami, protože, kdo si hraje nezlobí.

  

Komentované prohlídky
výstavou vás bude provádět Michal Widenský, sběratel a zakladatel Muzea technických hraček
úterý 12. 11. 2013 od 17 hodin
neděle 8. 12. 2013 od 15 hodin, součást programu Sladké vánoce v muzeu
sobota 18. 1. 2014 od 15 hodin, součást doprovodného programu k výstavě Království mašinek
sobota 15. 2. 2014 od 15 hodin, součást doprovodného programu k výstavě Království mašinek

Vstupné:
do 23. 2. 2014 je společné do výstav Historické hračky a Království mašinek
50 Kč plné vstupné
25 Kč snížené vstupné

od 24. 2. do 16. 3. 2014
20 Kč plné vstupné
10 Kč snížené vstupné

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj