Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Výstavu o historii dolaru obdivovali v Paříži lidé z celého světa

Výstava Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru „dobyla“ o uplynulém víkendu Paříž. Společný projekt Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice hostilo tamní České centrum v rámci Dnů evropského historického dědictví. Velké nadšení vzbudila nejen samotná výstava, ale také řemeslné dílny včetně ražby mincí nebo pletení provazu.

„Nepřetržitý tok návštěvníků nás mile překvapil. Přes 700 návštěvníků odcházelo spokojeno a poučeno o historii dolaru a její souvislosti s českým prostředím. Kromě zájemců o Dny o evropského historického dědictví k nám zabloudili i běžní kolemjdoucí, Francouzi i lidé z různých koutů světa,“ neskrýval nadšení ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Razili mince a pletli lana

V rámci Dnů evropského dědictví se na půdě Českého centra podařilo představit českou kulturu s historickou tradicí a současnou muzejní práci. V dílnách si děti i dospělí vyzkoušeli vyrazit vlastní groš, uplést lano nebo vyrobit originální sáček na minci. „Chtěli jsme si naše doprovodné aktivity otestovat ve francouzském prostředí, které má bohaté zkušenosti s muzejní pedagogikou, a zjistit, zda obstojíme v takové konkurenci. Podle ohlasu návštěvníků se to snad povedlo. Českému centru v Paříži, které je tady spoluorganizátorem Dnů evropského historického dědictví, patří obrovský dík,“ dodal Libánek.

„Velmi si vážíme spolupráce s pardubickým muzeem a univerzitou. Podařilo se oživit prostor uvnitř dvorku Českého centra a Dny evropského historického dědictví dostaly úplně jiný rozměr. Je to cesta jak přitáhnout pozornost k Českému centru. Program přispěl k prezentaci celé České republiky a jejího kulturního dědictví,“ nešetřil chválou ředitel Českého centra v Paříži Jiří Hnilica. To organizuje především živou kulturu, doplnění o výstavu a dílny s historickou tematikou tak bylo zajímavým zpestřením programu.

Výstava cestuje po celém světě

„Ukazuje se, že tato výstava je velmi životaschopným projektem. Cestovala už do New Yorku, Mexika, Štrasburku a nyní jednáme o jejím zapůjčení do Texasu a dalších zemí,“ prozradil autor výstavy Petr Vorel, prorektor Univerzity Pardubice a numismatik Východočeského muzea v Pardubicích.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě od 16. století. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Začíná ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, tedy před téměř 500 lety.