Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od Žižky k sametu: tradice českých „rebelií“ – přednášky připomenou nejen sametovou revoluci

Letos si připomínáme hned dvě významná revoluční výročí českých dějin: rok 1419 jako počátek husitského hnutí a rok 1989 jako počátek cesty českého národa ke znovuobnovení demokratických poměrů po čtyřicetileté vládě komunistů. Mezi oběma daty však najdeme i další významné mezníky, kdy se Češi do dějin zapsali jako povstalci, rebelanti a revolucionáři. Východočeské muzeum v Pardubicích proto připravilo přednáškový cyklus Od Žižky k sametu: tradice českých „rebelií“. Startuje v úterý 15. října v 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice.

„Východočeské muzeum opět připravilo na podzim cyklus historických přednášek s předními českými historiky – Petrem Čornejem, Petrem Vorlem, Jaroslavem Čechurou a dalšími. Přednášky začínají 15. října od 18 hodin První pražskou defenestrací a pokračují pak každé úterý až do 19. listopadu, kdy vyvrcholí besedou s účastníky listopadových událostí v roce 1989 v Pardubicích,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Jako první bude přednášet známý českých historik a popularizátor historie Petr Čornej, který je také autorem knihy 30. 7. 1419 – První pražská defenestrace. Krvavá neděle uprostřed léta. Jeho přednáška První pražská defenestrace 1419 objasní souvislosti a dosud nepříliš známé pozadí novoměstské defenestrace, která před 600 léty zahájila bouřlivý čas husitské revoluce. Zvláštní pozornost bude věnovaná účasti Jana Želivského a Jana Žižky.

Přednáškový cyklus vyvrcholí 19. listopadu besedou s účastníky listopadu 1989 v Pardubicích. Sejdou se tu například Jarmila Stibicová, Miroslav Petráň, Michal Vajrauch, Oldřich Pytela, Jiří Kubík a Zdeněk Kratochvíl. „Nebude to jen nostalgické vzpomínání na dobu přelomových setkávání před Východočeským divadlem v Pardubicích, ale také beseda o tom, co se tenkrát povedlo a nepovedlo,“ říká patron celého přednáškového cyklu a zároveň jeden z účastníků revolučních změn v Pardubicích v roce 1989 Roman Línek. „Tehdy jsme na schodech divadla spolu s Hanou Demlovou zastupovali obnovenou Lidovou stranu a díky tomu jsem se vlastně začal zabývat komunální politikou,“ dodává dnes 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Přednášky se konají v přednáškovém sále vždy v úterý v 18 hodin. Vstupné 40 Kč.

Od Žižky k sametu: tradice českých "rebelií" (plakát k přednáškovému cyklu)