Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Poznejte probouzející se přírodu Pardubicka, zve webová výstava Východočeského muzea

Kam byste jeli, abyste slyšeli skřivana nebo zahlédli lelky? Víte, kde najdete bažanku vytrvalou, kterou používali středověcí alchymisté? A kde žijí rákosníčci? O tom, jak dobře znáte přírodu ve svém okolí, se můžete přesvědčit na stránkách zatím stále uzavřeného Východočeského muzea v Pardubicích. Jarní přírodu Pardubicka totiž ode dneška představuje v nové webové výstavě Příroda se probouzí. Tvoří ji téměř dvě stovky fotografií i videa a najdete ji na adrese tinyurl.com/jarnipriroda.

„Výstavu jsme vymezili regionem Pardubicka a východního Polabí. Čerpá z toho, co zde návštěvník přírody může skutečně spatřit, pokud se dívá pozorně, věnuje se i detailu, pokud ví, na co se na daném místě nebo biotopu zaměřit. Samozřejmě by výstava měla k takovému pozorování přírody inspirovat,“ vysvětluje koncept výstavy jeden z jejích autorů, vedoucí přírodovědného oddělení muzea Jan Dolanský. „Druhy, které představujeme, patří mezi dobře i méně známé, běžné i vzácné. U běžnějších druhů jsme se snažili upozornit na aspekt nebo zajímavost, o které se většinou moc neví,“ doplňuje Dolanský.

Výstava je rozdělená na čtyři části podle prostředí: Ve městě, U vody, V lese a Na poli. „Ve městě seznamuje například s ubývajícími vrabci či společenskými havrany, protože Pardubice a Chrudim jsou jedny z mála měst, ve kterých se nacházejí hnízdní kolonie havrana polního,“ přibližuje další autor výstavy zoolog Libor Praus.

Květy městských trávníků i jedovaté krásky

Příroda městských trávníků pro mnohé získá konkrétní jména rostlin. „Často ji tvoří červenofialové květy pumpavy rozpukové, růžové květy řeřišnic, žlutě kvetoucí křivatce a starček jarní, namodralé porosty penízku prorostlého a modrofialové květy popence obecného a violky vonné,“ prozrazuje botanička Lenka Bálková, také autorka výstavy. Užitečné budou i informace o jedovatých kráskách – sasankách a orsejích, jejichž koberce jsou v jarním období ve vlhkých listnatých lesích a křovinách doslova nepřehlédnutelné.

U vody najdete rákosníčka i orla

Návštěvníci rybníků a mokřadů v okolí Pardubic nejspíš ocení přehled živočichů a rostlin, které při procházkách mohou potkat a pozorovat. Třeba se jim podaří zastihnout husu velkou, potápku roháče nebo orla mořského a přitom najít léčivé rostliny jako je podběl lékařský nebo prvosenka vyšší.

Kdo má doma hmyzí domeček nebo se chodí dívat na ten na zámeckých valech, uvidí a pozná jeho pravděpodobné obyvatele – vosíky, včely samotářky nebo mouchy dlouhososky. Nejen milovníky večerníčků možná překvapí, že v okolí Pardubic hlavně u břehů řeky Labe žije 17 druhů brouků rákosníčků.

Díky videím návštěvníci možná poprvé spatří malé skřivany polní v hnízdě, páření ropuch v Choltické oboře nebo znakoplavku, jak si upravuje vzduchovou bublinu. „Výstava může být tipem na procházky do přírody, ale třeba i užitečným vodítkem pro učitele, kteří žáky, byť na dálku, seznamují s přírodou, která nás obklopuje,“ uzavírá Jan Dolanský.