Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Architekt Gočár se vrací „na místo činu“ – na výstavě na zámku

Víte, jaká byla první vila slavného architekta Josefa Gočára? Jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl? A co má společného s pardubickým zámkem? To objeví návštěvníci nové interaktivní výstavy nazvané Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár. Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) ji otevírá 26. dubna v nových výstavních sálech Zámku Pardubice.

Výstavu do Pardubic nasměroval náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, když jednal s prapravnučkou Josefa Gočára Marií Fiřtovou o přejmenování krajské galerie na Gočárovu galerii. „Autorky původně uvažovaly o Hradci Králové, pak o Automatických mlýnech, ale tam ještě není hotovo. Nakonec jsme se shodli, že pokud to plány muzea umožní, budou sály v hospodářských budovách zámku tím nejlepším zázemím pro tuto výstavu. A navíc tím uděláme předehru otevření rekonstruovaných Automatických mlýnů podle návrhu Josefa Gočára, které nás čeká v příštím roce,“ vysvětluje za zřizovatele kulturních institucí kraje Línek.

„Půjde o takový návrat na místo činu,“ předesílá Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích. „Josef Gočár, sám z pivovarnické rodiny, si za ženu vzal Marii Chladovou, dceru nájemce pardubického zámeckého pivovaru. Právě nad jeho někdejšími sklepy jsme výstavu postavili. Gočára ukáže jako mladého studenta a absolventa, který získává první větší pracovní příležitost,“ popisuje Libánek.

Červená vila

Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku, první z Gočárových samostatných realizací, kterou navrhl pro koželužského továrníka Josefa Binka. Bratři Josef a Dušan Binkovi si za ženy vzali sestry Chladovy, a tak byli s Gočárem nejen v profesním, ale i blízkém rodinném vztahu. Uměnímilovné bratry Binkovy navíc Gočár seznámil s okruhem mladých, tehdy začínajících umělců a umělkyň, jako byli František Kysela, Vojtěch Sucharda, Marie Teinitzerová, Pavel Janák nebo Jan Štursa, jejichž díla Červenou vilu zdobí a výstava je po století opět společně představí. Návštěvníci tak uvidí unikátní exponáty z dosud nepřístupných rodinných archivů.

Výstava Červenou vilu neukáže jen na architektonických plánech, ale jako do detailů promyšlené, vizuálně nesmírně pestré umělecké dílo. „Zajímala nás materialita, jednotlivé užité prvky, dekor, design a neuvěřitelná řemeslná dovednost odrážející se v dílech každého z umělců, který se přímo nebo nepřímo podílel na její výzdobě. Tuto vizi se právě s UMPRUM snad podařilo naplnit. Dobovou atmosféru a rodinný život s Gočárovými ilustrují autorské fotografie bratrů Binkových, poukazující na jejich poetické vidění světa,“ shodují se Simona Binko a Marie Fiřtová, kurátorky výstavy, které jsou zároveň potomky obou rodin.

Koželužství i kaktusářství na vlastní kůži

Interaktivní prvky zahrnují oblast architektury a designu nábytku, ale také fotografování a koželužství. Návštěvníci si vyzkouší práci s usněmi, jejich zpracování bylo totiž hlavní náplň podnikání rodiny Binkových, a poznají běžný život „hrdinů“ výstavy. Gočárovi a Binkovi spolu také trávili čas společně na výletech po malebné Vysočině v okolí Krucemburku i jinde. Rodinné záliby obou rodin jako turistiku, šoférování automobilu nebo pěstování kaktusů si zase užijí nejmenší návštěvníci.

Šití bot a prohlídka Červené vily

Výstavu doprovodí workshopy šití kožené obuvi i komentované prohlídky výstavy s jejími kurátorkami, ale také návštěva Červené vily v Krucemburku, což bude unikátní příležitost k návštěvě krásného a jindy nepřístupného objektu s mimořádným geniem loci. Celý seznam doprovodných programů a rezervace místa jsou k dispozici na www.vcm.cz

Výstava potrvá do 31. srpna. Jedná se o druhou ze série čtyř výstav, které v roce 2022 v Čechách, na Moravě a na Slovensku připravuje UMPRUM. Výstavy nabídnou nový pohled na počátek 20. století, první republiku, její průmysl, ale také na rodinné a přátelské vazby mezi podnikateli a umělci.

DOPROVODNÉ PROGRAMY K VÝSTAVĚ

20. 5. 2022 od 17 h – komentovaná prohlídka s kurátorkami výstavy Marií Fiřtovou a Simonou Binko

Prohlídka je součástí programu Pardubické muzejní noci, vstup zdarma

28. 5. 2022 od 9 do 19 h – šití letních sandálů z kůže

Workshop, vstupné 900 Kč

16. 7. 2022 11 až 14 h – komentovaná prohlídka Červené vily v Krucemburku

Provází kurátorky výstavy Marie Fiřtová a Simona Binko, vstupné 250 Kč

23. 7. 2022 od 11 h – Po stopách Josefa Gočára v Pardubicích

Komentovaná prohlídka, vstupné 160 Kč

6. 8. 2022 10 až 18 h – šití letních sandálů z kůže

Workshop, vstupné 900 Kč

13. 8. 2022 od 14 h – Po stopách Josefa Gočára v Pardubicích

Komentovaná prohlídka, vstupné 160 Kč

20. 8. 2022 od 11 h – Komentovaná prohlídka s kurátorkami výstavy Marií Fiřtovou a Simonou Binko

Vstupné 100 Kč

Na všechny programy je nutná rezervace na rezervace@vcm.cz!