Dějepisné soutěže

Dějepisná soutěž pro žáky II. stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií

30 let od sametu
Každodennost 1989–2019


Pojď zkusit, co v Tobě je.  Zamysli se, jak vypadá Tvůj den. Ráno vstaneš, vypneš budík na telefonu, dáš si snídani a jdeš do školy. Je to tak? Nebo jinak? Co všechno přes den používáš? Zdá se, že svět okolo Tebe je normální. A Ty do toho světa někdy patříš a někdy si připadáš jako ufo. Každý den je trochu stejný, trochu jiný. 
A možná, že velmi podobně to měli lidé v době sametové revoluce. Co bylo pro ně tehdy normální? Patřili do té doby nebo se cítili také trochu jako ufo? A co se všechno změnilo za posledních 30 let?
Chceš to zjistit? Přihlas se do dějepisné soutěže našeho muzea! Hraje se o vstupenky do Aquacentra Pardubice, lístky do Cinestaru Pardubice, poukázky na paddleboarding u SUP Pardubice, knížky a vstupenky do Východočeského muzea.

Jak na to
• Vytvořte skupinu 2 až 5 ti odvážných (nebo se přihlas jako jednotlivec)
• Popros některého z učitelů vaší školy, aby byl garantem vašeho týmu
• Vyberte si jednu z oblastí
o móda
o jídlo
o zábava
o architektura
o škola
o média
o komunikační prostředky
o doprava
o nebo si vymyslete svou oblast
• Prozkoumejte, jak se vámi vybrané téma změnilo. Jak to fungovalo před sametovou revolucí, jak po ní? Jak se to vyvíjelo? A jak to vypadá dnes? A hlavně: jak se to projevovalo v každodennosti?
• Vytvořte něco, co nám představí vaši práci. Jestli to bude např. poster, powerpointová prezentace, písnička nebo video (ne delší než 10 minut), je na vás. Důležité je, abyste výsledek představili a poslali na e-mail  prochazkova@vcm.cz  do 17. 5. 2019 a ani o chlup později.
• Odborná porota si vše prohlédne a do 3. 6. 2019 vám prostřednictvím pedagoga zašleme výsledky. Pět nejlepších skupin pozveme 13. 6. 2019 na grand finále, kde se rozhodne o vítězi.


Pravidla a podmínky soutěže
Přihláška do soutěže

Hodnocení soutěže
Jedná se o velkou věc.  My se na každou práci budeme dívat velmi pečlivě a budeme sledovat tyto faktory:
1. Srozumitelnost
Jde nám o to, abyste všichni rozuměli všemu, co říkáte. Když pustíte video nebo ukážete vaši práci kamarádům, měli by rozumět také oni každému slovu a hlavně tomu, co chcete předat za myšlenky.

2. Způsob prezentace
Rozmyslete si, jakou formu si vyberete. Originalita je jedna věc, ale myslete i na to, aby vám vybraný formát dobře „sedl“.
3. Kvalita obsahu
Mají myšlenky, které předáváte, váhu? Přišli jste na něco nového? Pracovali jste se skutečnými zdroji, nebo jen lovili na netu?
4. Každodennost
Jak se vaše téma projevovalo v běžném životě? Ve všedních dnech? Žije se teď s ohledem na proměny tématu lépe nebo ne?
5. Komunikace s odborníky
Konzultovali jste své téma s někým, kdo se v tom opravdu vyzná?

(Můžeme vás propojit s kurátory v muzeích v celém Pardubickém kraji. Tak neváhejte a napište nám.)
Už se těšíme na vaše práce!
V případě dotazů kontaktujte muzejní pedagožku Pavlu Procházkovou:
tel. 773 819 210
e-mail: prochazkova@vcm.cz

 
Partnery soutěže jsou:  Aquacentrum Pardubice, SUP Pardubice, Cinestar Pardubice, Magistrát města Pardubic, knihkupectví Kosmas Pardubice, nakladatelství Helios – Jiří Raszkazov
 

 

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj