Čerkeská zbroj

Nebývalý zájem vyvolalo vystavení vzácné zbroje čerkeského bojovníka ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Než ji muzeum uloží zpátky do depozitáře, uspořádá ještě v sobotu 18. listopadu od 14 hodin komentovanou prohlídku s historikem Janem Tetřevem.
V pátek se konaly tři prohlídky v rámci festivalu Zámek plný knih, předtím muzeum tuto zbroj vystavilo naposledy před 19 lety. Pardubický rodák inženýr Josef Boháč daroval tento artefakt pardubickému muzeu v roce 1888. Cennou čerkeskou zbroj z 18. století získal jako svatební dar v Tbilisi. Josef Boháč se do Ruska dostal jako stavitel železnic, zbohatl, dokonce se stal majitelem dolů na železnou rudu a železáren. V Tbilisi se také oženil. Kromě zbroje muzeu věnoval i unikátní fotografická alba s různorodými snímky Kavkazu a jeho obyvatel. Výběr těch nejlepších je v rámci komentované prohlídky k vidění spolu se zbrojí.

Zbroj, která se skládá z přilby, štítu, kroužkové košile, dýky, šavle, pušky, pistole, bojové sekyry, sedla a postroje na koně, je k vidění ve výstavních prostorách vedle rytířských sálů. Vstupné je 30 korun, prohlídku je nutné si rezervovat na e-mailu bekera@vcm.cz nebo na telefonu 607 034 110. Sraz účastníků je v 13.50 hodin v pokladně muzea.

  

Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj